Spelrum
Giraffen47
Krokodilen2
Elefanten2
Musen
Böjningslistan
0
Grisen
Böjningslistan
46
Inloggade97
Mobilspel
Pågående19 866

Forumkategorier

Användare Inlägg  
caisal2014-03-21 08:29
Antal inlägg: 9

Poängsättningen
Har försökt att läsa betr poängsättningen men tycker det känns rörigt. Frågar istället ifall ngn kan tänka sig att svara.

Spelade tidigare och vann. Både betr tiden och poäng. Men när det gällde min "rating" så förlorade jag 7 poäng.

Blev förvånad men det kanske är så när man spelar med ngn som har lägre poäng än sig själv??? Är det så?

Måste man ha en större poäng- och tidsmarginal för att få poäng? Och var kan gränsen i så fall tänkas gå?
 
Bitte - Administratör2014-03-21 08:48
Antal inlägg: 24199

Syftet med ratingen är att visa hur skicklig du är, inte att belöna dig när du har vunnit en match. Om du möter en spelare med lägre rating så förväntas du vinna med en viss marginal. Om du inte lyckas med det så har du gjort sämre ifrån dig än vad som var förväntat och du förlorar därför rating även om du vinner matchen.

Du tänker rätt om man möter en sämre spelare måste man vinna med med än om man möter en bättre spelare , för att gå plus i raitingen


Bitte
 
caisal2014-03-21 09:43
Antal inlägg: 9

Ok tack! Då förstår jag ännu bättre varför jag inte är så poppis att spela med. Har ju låga poäng. :-)
 
Inloggning
Logga in
Betapet är gratis!
Vill du bli medlem?