Spelrum
Giraffen35
Krokodilen0
Elefanten0
Musen
Böjningslistan
0
Grisen
Böjningslistan
16
Inloggade51
Mobilspel
Pågående19 868

Forumkategorier

Användare Inlägg  
Jens L2012-10-02 21:11
Antal inlägg: 44

Dilemmat
Tänkte det kunde vara intressant att diskutera dilemman. Mitt dilemma är följande:

Du arbetar som IT tekniker och har en fredagseftermiddag blivit beordrad att ställa ut utrustning till ett nytt kontor. Du skall ställa ut ny dator, skärm och tillbehör. På kontoret skall en kvinnlig chef börja arbeta på måndagen, veckan därpå. Hennes personal är enbart män, ca 20 st. Kontoret är fräscht. Nymålat, nya möbler och skrivbordet är höj- och sänkbart. På väggarna hänger nyinköpt konst. Nu behöver du bara en penna för att göra en notering på papper. Den nya hurtsen innehåller säkert ingen penna, men du kollar ändå och upptäcker en stor hög med porrtidningar. Du blir chockad över upptäckten. Det handlar om synnerligen grov pornografi. Vad gör du nu?
 
bobo flux2012-10-02 21:14
Antal inlägg: 11371

Är dilemmat huruvida du ska eller inte ska berätta för kontorspersonalen att du snokat i deras hurts?
 
Incidental - Ej medlem längre2012-10-02 21:15
Antal inlägg: 7958

WTF, skulle jag säga.
 
bobo flux2012-10-02 21:18
Antal inlägg: 11371

Men ska jag ge ett svar på vad jag tror du syftar på är dilemmat, så skulle jag antagligen inte göra någonting, förutsatt att det inte rör sig om något brottsligt material. Hur chefen och de anställda väljer att lösa den frågan är upp till dem själva.
 
Porla - Ej medlem längre2012-10-02 21:23
Antal inlägg: 1471

Nu skämtar (fantiserar) du väl? Vad spelar det för roll om det är en kvinnlig chef? Dessutom har ju ingen börjat ännu och troligtvis inte fått tillgång till skrivbordet än. Vad har konsten på väggen med saken att göra? Nä, nä. Det kanske är dina tidningar, och då kan du ta hem dom?
 
Jens L2012-10-02 21:40
Antal inlägg: 44

Nej, tydligen var detta inget dilemma. Ha en bra helg!
 
vimmelyr - Ej medlem längre2012-10-02 21:50
Antal inlägg: 201

Porla, jag tror att det är ett dilemmaexempel som ska diskuteras bara. Han skriver inte i jag-form och utger sig alltså inte för att ha varit med om detta själv. Se det mer som just ett exempel på ett påhittat dilemma men som ändå kan få igång etiska diskussioner.

*******************

Jag tycker att iordningsställaren här inte hamnar i någon större etiskt dilemma. Han har blivit beordrad att ställa i ordning ett rum och kan så göra och inte låtsas att han har tittat i hurtsen. Om det är grov pornografi så tycker jag ändå att det inte finns någon som helst anledning att ta upp det till diskussion med chefen eller någon annan, men är det däremot barnpornografi så tycker jag det hamnar i ett annat läge och då bör det inte bara tas upp utan också anmälas.

Det kanske är ett "problem" om det är så att personen kan räkna ut att det är "du" som är anmälaren, men om jag hamnade i "du:ets" situation skulle jag ta det. Att det är en NY chef som inte tycks ha börjat gör det nog lättare också. Hon lär ju knappast vara sugen på att börja den anställningen med tanke på starten och förhoppningsvis lär ju inte de andra cheferna klandra dig för det. Tvärtom.

MEN ett problem här är ju att du inte kan veta säkert att det är hon som lagt porrtidningarna i hurtsen. Vad bör man göra då? Hm. Anmäla någon anonymt utan att ha sagt något till vederbörande är kanske inte det bästa i fall det visar sig att personen är helt oskyldig? Att inte anmäla någon för att man inte kan veta är ju också ett dilemma om det visar sig att det inte var den personens tidningar. Konfrontera personen? Är det bara tidningarna lär ju personen neka och vad kan man då göra? Inget. Kanske har personen fullt med barnporr hemma som den då kan ha kvar för att ingen slog larm.

Men efersom det i exemplet bara är "grov pornografi" skulle jag i "du:ets" situation inte göra något. Fast när jag tänker efter, eftersom du fick upp lådan var den ju inte låst. Då skulle ju "du" kunna göra en fräckis och sortera om tidningarna och lägga dem huller och buller och antingen sedan säga till chefen att "det låg tidningar i hurtsen som trillade ut när jag bar den så jag bara slängde in dem i lådan igen" eller inget säga men ändå tycka att "nu har jag i alla fall gjort en markering".
 
Porla - Ej medlem längre2012-10-02 21:52
Antal inlägg: 1471

Ok. Förlåt. Då ber jag om ursäkt.
 
Hinken76 - Ej medlem längre2012-10-02 23:11
Antal inlägg: 1194

Dilemmat består som jag förstår det i att man fortfarande behöver en penna.
 
vimmelyr - Ej medlem längre2012-10-02 23:24
Antal inlägg: 201

*skrattar lite åt Hinkens kommentar*
 
ttiittii - Ej medlem längre2012-10-03 00:40
Antal inlägg: 37631

man ska inte glutta i folks lådor hursom helst
 
gnagelram - Ej medlem längre2012-10-03 00:52
Antal inlägg: 1646

Det blir nog en halvtråkig start för chefen om personalen har förberett ett sånt kul välkomnande. Det är svårt att se hur man som utomstående it-installatör kan eller ska göra nåt åt det dock.
 
corlini2012-10-03 07:19
Antal inlägg: 3172

jag är inne på hinkens spår, var i helv... finns det en penna då?

på vilket sätt det skulle vara ett dilemma att det ligger porrtidningar i någons låda vet jag inte.
 
Megaherz2012-10-03 08:21
Antal inlägg: 3304

Tänkte som gnagelram.. Alltså att medarbetare har lagt porr i chefens hurts som "välkomnande".

I det läget hade jag säkert kännt mig kränkt, med tanke på att alla andra är män.

Har chefen lagt dit den själv - jaha skoj för henne
 
mistmaster2012-10-03 08:29
Antal inlägg: 4625

trodde inte en IT-tekniker använde sig av nått så analogt som en penna... ;-P
 
Porla - Ej medlem längre2012-10-03 09:06
Antal inlägg: 1471

En idé är att kasta dom. Vem skulle vilja fråga efter vart dom tagit vägen?
 
jonisk - Ej medlem längre2012-10-03 09:13
Antal inlägg: 7985

Varför skulle man kasta dom?
 
apbur2012-10-03 09:30
Antal inlägg: 9699

Jag tycker TS får tydliggöra vad dilemmat är. Uppenbarligen finns det olika tolkningar.
 
Porla - Ej medlem längre2012-10-03 09:31
Antal inlägg: 1471

:) ok. du vill hellre ta hem dom?
 
jonisk - Ej medlem längre2012-10-03 09:37
Antal inlägg: 7985

Nej. Jag hade inte velat ha Kalle Anka-tidningar heller,men hur vet du vem som lagt dom där? Och även om hon inte gjort det så kanske hon vill ha dom. Inte din sak att moralisera över och lägga dig i, om det inte är något kriminellt.
 
Visar sida: 1 2 3 4 5 6
Inloggning
Logga in
Betapet är gratis!
Vill du bli medlem?